Duch Święty bywa nazywany „Wielkim Nieznanym” – nieznany to może przesada, raczej zapominany, zaniedbywany, a przecież wyczekiwany. Dziś okazja do tego, by sobie lepiej uświadomić Jego obecność, działanie, miłość i moc jakimi nas wspomaga.

Św. Paweł pisze: „Nikt też nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: «Panem jest Jezus»”. My Jezusa często nazywamy Panem – w liturgii i w naszych osobistych modlitwach. Zatem Duch Święty w nas działa, ale warto, byśmy Jego działanie jeszcze lepiej rozpoznali i powiększyli swoim współdziałaniem. Dlatego rozważmy krótko dary Ducha Świętego wykorzystując katechezy wygłoszone przez papieża Franciszka (https://www.parafia-jastrzebiagora.pl/dary-ducha-swietego-w-nauczaniu-papieza-franciszka-31408). Będzie to też okazja do odczucia jeszcze większej wspólnoty z Kościołem, do którego należymy.

„Uczymy się o tych darach przygotowując się do sakramentu bierzmowania i przyzywamy je w starożytnej modlitwie nazywanej "Sekwencją do Ducha Świętego" („Daj Twoim wierzącym / W Tobie ufającym / Siedmiorakie dary”). Są to dary: mądrości, rozumu, rady, męstwa, umiejętności, pobożności i bojaźni Bożej.

DAR MĄDROŚCI

W Piśmie Świętym mowa jest o tym, że Salomon w chwili koronacji na króla Izraela prosił Boga o dar mądrości. Mądrość jest właśnie tym: łaską umiejętności postrzegania wszystkiego oczyma Boga. Jest to po prostu widzenie świata, sytuacji, okoliczności, problemów oczyma Boga. Czasami postrzegamy rzeczy według naszego upodobania, czy sytuacji naszego serca, z miłością lub nienawiścią, z zawiścią - to nie jest postrzeganie rzeczywistości oczyma Boga. Mądrość to dzieło Ducha Świętego w nas, abyśmy postrzegali wszystkie rzeczy oczyma Boga.”

Papież daje przykłady z życia rodzinnego i małżeńskiego:

„Pomyślcie o mamie w domu z dziećmi: kiedy jedno z nich robi jedno, inne myśli o drugim, i biedna matka biega z jednego krańca w drugi, próbuje sobie radzić z dzieci. A kiedy mama się zmęczy i nakrzyczy na dzieci, czy jest to mądrość? […] Nie! Natomiast kiedy matka bierze dziecko i delikatnie je strofuje, mówiąc: "Ale tego się nie robi, z tego, czy innego powodu...", i cierpliwie wyjaśnia - czy to jest Boża mądrość? Tak! To jest to, co nam w życiu daje Duch Święty.

Albo w małżeństwie małżonkowie kłócą się, a następnie nie patrzą na siebie, albo patrzą z twarzą wykrzywioną grymasem - czy to jest Boża mądrość? Nie! Natomiast jeśli powiedzą: ‘strapienie minęło, pogódźmy się’, i na nowo zgodnie idą naprzód: czy to jest mądrość? [plac: taaak ] Dlatego musimy prosić Pana, aby dał nam Ducha Świętego i dał nam dar mądrości. Aby nas nauczył patrzeć oczyma Boga, odczuwać sercem Boga, mówić słowami Boga. W ten sposób, z tą mądrością idziemy do przodu, budujemy rodzinę, budujemy Kościół i wszyscy się uświęcamy.

DAR ROZUMU

Jest to łaska rozbudzająca w chrześcijaninie zdolność wyjścia poza zewnętrzny aspekt rzeczywistości i poznania głębi myśli Boga oraz Jego planu zbawienia. Ten dar sprawia, że rozumiemy sprawy, tak jak pojmuje je Bóg. Można pojmować daną sytuację ludzką inteligencją, roztropnością i jest to słuszne. Ale dogłębne rozumienie danej sytuacji, tak jak rozumie ją Bóg, jest skutkiem tego daru.

W drodze do Emaus, Jezus wyjaśniał uczniom Pisma, aby zrozumieli, że On musiał cierpieć i umrzeć, a następnie zmartwychwstać, wtedy ich umysły się otwarły, w ich sercach na nowo rozpaliła się nadzieja. Tego właśnie dokonuje w nas Duch Święty. Otwiera nam umysł, otwiera nas, byśmy lepiej rozumieli sprawy Boże i ludzkie.

DAR RADY

Duch Święty poprzez dar rady czyni nasze sumienie zdolnym do dokonania konkretnego wyboru w komunii z Bogiem, zgodnie z logiką Jezusa i Jego Ewangelii. W ten sposób Duch Święty pomaga nam wzrastać wewnętrznie, sprawia, że rozwijamy się pozytywnie, we wspólnocie i pomaga nam, byśmy nie zdawali się na łaskę i niełaskę egoizmu i swojego sposobu widzenia rzeczy. W ten sposób Duch Święty pomaga nam się rozwijać, a także żyć we wspólnocie. Istotnym warunkiem zachowania tego daru jest modlitwa. Naprawdę wielkim darem jest możliwość spotkania ludzi wiary, którzy zwłaszcza w bardziej skomplikowanych i ważnych chwilach naszego życia pomagają nam rozjaśniać nasze serca i rozpoznawać wolę Pana!

DAR MĘSTWA

Przez dar męstwa Duch Święty uwalnia glebę naszych serc od gnuśności, niepewności i wszelkich obaw, aby Słowo Boże mogło być wprowadzane w życie w sposób autentyczny i radosny. Daje nam moc i wyzwala nas od wielu przeszkód. Pomyślmy o osobach, które znoszą życie trudne, walczą by utrzymać rodzinę, wychować dzieci, ale pomaga im w tym duch męstwa. Dziękujmy Panu za tych chrześcijan żyjących świętością ukrytą, jest w nich Duch, który prowadzi ich naprzód. Warto pomyśleć o tych ludziach: jeśli oni to czynią, jeśli mogą to czynić, to czemu nie ja? I warto prosić Pana, aby nas obdarzył darem męstwa.

DAR UMIEJĘTNOŚCI

Jest to specjalny dar prowadzący nas do zrozumienia, poprzez rzeczywistość stworzoną, wielkości i miłości Boga oraz Jego głębokiego związku z wszelkim stworzeniem. Chroni nas przed dwoma błędami: „Pierwszy z nich to niebezpieczeństwo uważania siebie za panów stworzenia. Drugi to pokusa zatrzymania się na stworzeniach, tak jakby mogły one dostarczyć odpowiedzi na wszystkie nasze oczekiwania.” Umiejętne korzystanie z daru stworzenia jest naszym obowiązkiem, okazją do wdzięczności i nośnikiem nadziei, że ten świat jest drogą do nieba.

„DAR POBOŻNOŚCI

W Liście do Rzymian Apostoł Paweł mówi: „Wszyscy ci, których prowadzi Duch Boży, są synami Bożymi. Nie otrzymaliście przecież ducha niewoli, by się znowu pogrążyć w bojaźni, ale otrzymaliście ducha przybrania za synów, w którym możemy wołać: «Abba, Ojcze!». Prośmy Pana, aby dar Jego Ducha mógł przezwyciężyć nasz strach, nasze niepewności i uczynić nas radosnymi świadkami Boga i Jego miłości, abyśmy oddawali cześć Bogu w prawdzie, służąc również bliźnim, z łagodnością i uśmiechem.

DAR BOJAŹNI BOŻEJ

Bojaźń Boża pozwala nam sobie uświadomić, że wszystko jest dziełem łaski i że naszą jedyną prawdziwą siłą jest naśladowanie Pana Jezusa oraz pozwolenie, by Ojciec mógł obdarzyć nas swoją dobrocią i swoim miłosierdziem. Jest też „alarmem” ostrzegającym przed zatwardziałością w grzechu. Kiedy ktoś bluźni przeciw Bogu, gdy wykorzystuje innych, tyranizuje ich, gdy żyje jedynie dla pieniędzy, próżności lub władzy albo pychy – wówczas święta bojaźń Boża ostrzega nas: baczność!”

Drodzy przyjaciele, Psalm 34 każe nam się modlić następującymi słowami: „Oto biedak zawołał, a Pan go usłyszał, i wybawił ze wszystkich ucisków”.

Jesteśmy biedni przez naszą niedoskonałość, śmiertelność, skłonności do grzechów, ale możemy wołać do naszego Pana i uzyskiwać tu wybawienie, a kiedyś zbawienie.

Te krótkie komentarze o darach Ducha Świętego niech się troszkę przyczynią do tego, byśmy w sercach doznali radości płynącej z wiary, a sobie i ludziom pokazywali, co to naprawdę znaczy mówić z pomocą Ducha Świętego: „Panem jest Jezus”. Amen.

Ks. Zbigniew Wolak