TRANSMISJA NA ŻYWO  

 

TRANSMISJA  Z KOŚCIOŁA
NIEDZIELA
godz. 07.00, 09.00, 11.00

   

KONTO PARAFIALNE  

Numer konta parafialnego: 

76859100070300029783540001

 

   

LITURGIA SŁOWA BOŻEGO  

   

BIBLIA MP3  

   

Warto przeczytać  

AUTOR
Ks. dr hab. Zbigniew Wolak
>> czytaj więcej... <<

Rozważania publikowane
na naszej stronie
=>> ZOBACZ <<=

   

Felietony /archiwum/  

>> czytaj więcej... <<

Śp Ks. Proboszcz
mgr Wiesław Jemioło
/autor/

   

MÓL KSIĄŻKOWY POLECA  

ARCHIWUM

/ŚP. Wiesław Kutek/
Kto czyta - żyje wielokrotnie
Kto zaś z książkami
obcować nie chce -
na jeden żywot jest skazany

   

MISJE W KAZACHSTANIE  

NASZ RODAK NA MISJACH
W KAZACHSTANIE


Ks. mgr Piotr Kluza

 

   

Ciekawe Linki  

   

Celem naszego życia jest osiągnięcie szczęśliwej wieczności, a wieczność to istnienie poza czasem. Choć teologowie i filozofowie mówią, że tylko Bóg może istnieć w wieczności, a my tylko w wiekuistości, która jest ogólnie mówiąc, gdzieś między czasem i wiecznością. Dlatego modlimy się dla zmarłych nie o światłość wieczną, ale wiekuistą. Jak tam dokładnie będzie, to zobaczymy, gdy przyjdzie pora, ale na razie żyjemy w czasie i najczęściej boimy się jego upływania.

Żałujemy, że jest go mało i że tak szybko go ubywa, żal nam młodości – oczywiście jak już jej nie ma, bo gdy jest, to nie taka ona znowu śliczna. Jedna córka pyta mamy (bo pewnie chciała komuś doradzić, jaki ma jej dać prezent), co by chciała dostać na 16-te urodziny. Mama na to:  - Nic więcej… Mój tata też czasami sobie wzdycha: eh, żeby tak mieć jeszcze raz 80-tkę, to by się pożyło... Niestety, młodość nie trwa wiecznie, najpierw 80-tka, potem przychodzi 81, 82, 90 itd.

Dzisiejsza niedziela uświadamia nam, że czas nie musi być tyranem („czas pożre wszystko, bo ma czas”), ale może być sprzymierzeńcem. Może odsłaniać nowe szanse, a nam wierzącym szerzej otwierać oczy na świat nadprzyrodzony.

Najpierw w Księdze Jonasza (3,1-5.10) słyszymy zapowiedź zmian wielkich i katastrofalnych – zniszczenia Niniwy za 40 dni. Straszne proroctwo i napominanie Jonasza sprawiły, że Niniwici się nawrócili, podjęli pokutę i uzyskali przebaczenie oraz cofnięcie kary. Nam się nieraz zdaje, że niepewna, a nierzadko budząca obawy przyszłość jest niewątpliwym minusem, jakiego doświadczamy w życiu. Wiele w tym słuszności, z pewnością większość ludzi słusznie obawia się przyszłości – nie wiemy przecież, jaka ona będzie. A to normalna rzecz, że boimy się nieznanego, do tego w sytuacji, gdy widzimy, że teraz też się ludziom zdarzają różne niemiłe przygody: choroby, wypadki, utrata pracy, odejście bliskich – na drugi świat czy do drugiej osoby albo w inne własne życie. Itd. Ale właśnie ten strach sprawia, że dbamy o siebie, o zdrowie, o pracę, o bliskich, robimy szkoły, kursy, chcemy być po prostu przygotowani na to niepewne jutro, które przyjdzie. Nasza ziemska zapobiegliwość przypomina też o tym, że jest jeszcze drugie Jutro – nazwijmy je prosto: wieczność. Strach przed jutrem, strach przed śmiercią i sądem Boskim, w końcu strach przed wiecznością – to są nasi wielcy przyjaciele, nasi nauczyciele, którzy przypominają, że po drugiej stronie naszego strachu jest nadzieja, że bez tych strachów nadzieja nie za bardzo mogłaby znaleźć oparcie: bo jest czego się bać i jest czego oczekiwać. Bać się trzeba najbardziej grzechu, zła, a oczekiwać zbawienia.

W drugim czytaniu z I Listu do Koryntian (7,29-31) słyszymy osobliwą radę św. Pawła: „Trzeba więc, aby ci, którzy mają żony, tak żyli, jakby byli nieżonaci, a ci, którzy płaczą, tak jakby nie płakali, ci zaś, co się radują, tak jakby się nie radowali; ci, którzy nabywają, jak gdyby nie posiadali; ci, którzy używają tego świata, tak jakby z niego nie korzystali”. I dodaje uzasadnienie: „Przemija bowiem postać tego świata”.

Wiemy, że wtedy chrześcijanie oczekiwali bliskiego końca świata, łączyli z tym końcem zburzenie Jerozolimy i świątyni żydowskiej, cierpieli prześladowania. Nic dziwnego, że towarzyszyła im atmosfera końca świata. Dziś aż tak szybkiego końca się nie spodziewamy, choć nadal może przyjść niespodziewanie, ale pouczenie św. Pawła nadal jest ważne: nie przywiązujmy się zanadto do rzeczy i ludzi na tym świecie. Nie znaczy to, że mamy na przykład osłabić naszą miłość do ludzi, przeciwnie kochać jeszcze mocniej, bo kochamy nie tylko dla doczesnej przyjemności, satysfakcji czy nagrody, ale robimy coś, co będzie na zawsze, co sięgnie poza śmierć i koniec tego świata.

Nie oznacza to też obojętności na to, co się dzieje w naszym ziemskim życiu, bo właśnie w tym życiu dojrzewamy do wieczności z Bogiem, a przy dojrzewaniu, jak wiadomo, niektóre kawałki muszą zwiędnąć i odpaść, żeby pojawiło się to, co jest celem całego tego rośnięcia, mianowicie owoce. Mówimy tu o zmianach, które niesie życie niezależnie od naszych działań, ale są też zmiany, które wynikają z naszych wyborów, decyzji. Te zmiany też są bardzo ważne – miejmy odwagę wybierania tego, co wartościowe, co pomoże nam się rozwinąć i innych obdarzyć czymś cennym, choćby miłością, jak się dzieje w małżeństwie. Niniwici wybrali nawrócenie i życie. O wielkim wyborze, jakiego dokonali Szymon, Andrzej i Jan mówi dzisiejsza Ewangelia (Mk 1,15). Niech to, co my wybieramy, to czemu chcemy poświęcić czas obecny i nadchodzący, będzie jak najlepsze. Stare zagraniczne przysłowie mówi, że jedni ludzie zmieniają się, gdy widzą światło, a inni, gdy poczują ciepło. Napełniajmy nasze serca światłem słowa Bożego i ciepłem Bożej łaski, byśmy potrafili dobrze przyjmować zmiany, jakie niesie los i z własnej woli dokonywać zmian, które pomnożą dobro. Idźmy do innych ludzi z jasnym umysłem, z mocnymi przekonaniami na temat wartości, sensu, celu ludzkiego życia, idźmy do nich z ciepłem naszych serc, aby również im pomóc z ufnością przyjmować upływ czasu i aby im pomóc dokonywać jak najlepszych wyborów. Postać świata przemija, ale nie tak, jak dom, który zapada się muły potopu, ale jak kurtyna, która opada, aby odsłonić to, co bez porównania piękniejsze, jaśniejsze i cieplejsze. Co pełne miłości i Boga. Amen.

Ks. Zbigniew Wolak 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież