TRANSMISJA NA ŻYWO  

 

TRANSMISJA  Z KOŚCIOŁA
NIEDZIELA
godz. 07.00, 09.00, 11.00

   

KONTO PARAFIALNE  

Numer konta parafialnego: 

76859100070300029783540001

 

   

LITURGIA SŁOWA BOŻEGO  

   

BIBLIA MP3  

   

Warto przeczytać  

AUTOR
Ks. dr hab. Zbigniew Wolak
>> czytaj więcej... <<

Rozważania publikowane
na naszej stronie
=>> ZOBACZ <<=

   

Felietony /archiwum/  

>> czytaj więcej... <<

Śp Ks. Proboszcz
mgr Wiesław Jemioło
/autor/

   

MÓL KSIĄŻKOWY POLECA  

ARCHIWUM

/ŚP. Wiesław Kutek/
Kto czyta - żyje wielokrotnie
Kto zaś z książkami
obcować nie chce -
na jeden żywot jest skazany

   

MISJE W KAZACHSTANIE  

NASZ RODAK NA MISJACH
W KAZACHSTANIE


Ks. mgr Piotr Kluza

 

   

Ciekawe Linki  

   

"[…] Wart jest bowiem robotnik swej strawy. A gdy przyjdziecie do jakiegoś miasta albo wsi, wywiedzcie się, kto tam jest godny, i u niego zatrzymajcie się, dopóki nie wyjdziecie. Wchodząc do domu, przywitajcie go pozdrowieniem. Jeśli dom na to zasługuje, niech zstąpi na niego pokój wasz; jeśli zaś nie zasługuje, niech pokój wasz powróci do was". (Mt 10, 10-13)

Posłanie apostołów jest ciekawym połączeniem podejścia duchowego i praktycznego. Idą głosić Ewangelię, naukę o zbawieniu i inne – wówczas jeszcze bardziej niepojęte niż dziś – tajemnice wiary. Ale muszą też jeść, pić i spać. „Wart jest robotnik swej strawy”, więc wyżywienie było chyba niewielkim problemem. Za to mieszkanie to już bardziej skomplikowana sprawa. W obcym miejscu najpierw trzeba się wywiedzieć, kto tam jest godny. Nie wiem, jak w praktyce taki wywiad mógł wyglądać, jednak na pewno musieli słuchać opinii, jakie jedni ludzie wypowiadali na temat drugich. No to kłopot!

Rozpowiadanie opinii, szczególnie tych niezbyt pochlebnych, nazywa się często plotkowaniem, a plotki, jak wiadomo, nie zasługują na pochwałę i wtedy, gdy są opowiadane, i wtedy, gdy się ich słucha.
Kwestia jest dość delikatna i wieloaspektowa. Zapewne moraliści sypnęliby tutaj zgrabną garścią różnych przypadków i rozwiązań, czyli tzw. kazusów. Tu poprzestańmy na tym, że plotki są złe, bo rodzą podejrzliwość, niszczą zaufanie, nie dbają o prawdę, tylko o złośliwą satysfakcję plotkarza. Natomiast wyważone opinie, które liczą się z prawdą w ocenie rzeczy i ludzi i są wygłaszane wtedy, gdy ktoś takiej opinii potrzebuje, służą prawdzie i dobru. Co nie znaczy, że każdy będzie z nich zadowolony. Jak na przykład sąsiad A powie nowemu sąsiadowi B, że stary sąsiad C niestety był już osiem razy oskarżony o kradzież i przesiedział w więzieniu parę lat za włamania, to B będzie wdzięczny za informację, ale C – już niekoniecznie. Nie będziemy się też dziwić, gdy apostołowie będą się trzymać z dala od C.
Przy tej okazji pomyślmy, gdzie byśmy polecili mieszkanie apostołom, gdyby pytali o godnych ludzi wśród naszych znajomych. A może sami nauczymy się lepiej gospodarować naszym wewnętrznym pokojem i będziemy wiedzieli, kiedy pozwolić, by nasz pokój spoczął na kimś, a kiedy lepiej zatrzymać w sobie swój pokój i iść gdzie indziej.
Bo zarówno w kwestiach duchownych, jak i praktycznych, ważne jest, by wiedzieć, komu powiedzieć „witam”, komu „żegnam”, komu „do widzenia”.
A wszystkim czytelnikom: „do usłyszenia” 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież