TRANSMISJA NA ŻYWO  

 

TRANSMISJA  Z KOŚCIOŁA
NIEDZIELA
godz. 07.00, 09.00, 11.00

   

KONTO PARAFIALNE  

Numer konta parafialnego: 

76859100070300029783540001

 

   

LITURGIA SŁOWA BOŻEGO  

   

BIBLIA MP3  

   

Warto przeczytać  

AUTOR
Ks. dr hab. Zbigniew Wolak
>> czytaj więcej... <<

Rozważania publikowane
na naszej stronie
=>> ZOBACZ <<=

   

Felietony /archiwum/  

>> czytaj więcej... <<

Śp Ks. Proboszcz
mgr Wiesław Jemioło
/autor/

   

MÓL KSIĄŻKOWY POLECA  

ARCHIWUM

/ŚP. Wiesław Kutek/
Kto czyta - żyje wielokrotnie
Kto zaś z książkami
obcować nie chce -
na jeden żywot jest skazany

   

MISJE W KAZACHSTANIE  

NASZ RODAK NA MISJACH
W KAZACHSTANIE


Ks. mgr Piotr Kluza

 

   

Ciekawe Linki  

   

Dziś szczególne święto – Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, ale dodatkowo setnej rocznicy formalnego ustalenia tego święta. Troszeczkę historii: 

„Choć ślubowanie Jana Kazimierza odbyło się przed obrazem Matki Bożej Łaskawej we Lwowie, to jednak szybko przyjęło się przekonanie, że najlepszym typem obrazu Królowej Polski jest obraz Pani Częstochowskiej. Koronacja obrazu papieskimi koronami 8 września 1717 roku ugruntowała przekonanie o królewskości Maryi. Była to pierwsza koronacja wizerunku Matki Bożej, która odbyła się poza Rzymem.
Niestety śluby króla Jana Kazimierza nie zostały od razu spełnione. Dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. Episkopat Polski zwrócił się do Stolicy Apostolskiej o wprowadzenie święta dla Polski pod wezwaniem "Królowej Polski". Papież Benedykt XV chętnie przychylił się do tej prośby (1920). Biskupi umyślnie zaproponowali Ojcu świętemu dzień 3 maja, aby podkreślić nierozerwalną łączność tego święta z Sejmem Czteroletnim, a zwłaszcza z uchwaloną 3 maja 1791 roku pierwszą Konstytucją polską”1.

Dziś dla nas Królowa to trochę mgliste porównanie, bo królów już w okolicy nie mamy, od dłuższego czasu żyjemy w demokracji, co oznacza władzę ludu. Różnie lud na tym wychodzi, ale tak pewnie musi być. Z królami też różnie bywało w historii, byli lepsi, ale i gorsi, i najgorsi. Ale dla nas Bóg jest Królem przekraczającym nasze doświadczenie i nasze pojmowanie. Wierzymy, że Bóg Król Wszechświata i wspierająca nas w Jego imieniu Maryja Królowa Polski działają dla naszego dobra. Maryja wcześniej była ogłoszona np. patronkę Florydy czy Francji, papież Pius XII zachęcał narody chrześcijańskie, by również dokonały podobnych aktów. My uczyniliśmy ją Królową Polski, by jeszcze lepiej pamiętać o tym, że jest dobra i jest mocna, oczywiście nie własną mocą, ale tą, której udzielił Jej Bóg, Jej Syn Jezus Chrystus. 

Nieraz pewnie mielibyśmy ochotę ponarzekać, że Pan Bóg – nasz Król i Władca – narzuca nam, podobnie jak ziemscy królowie, różne prawa i ograniczenia, daje nam przykazania. Nie zawsze to się nam podoba, nie zawsze to rozumiemy. Ale my prosimy Maryję, żeby także ona nami też rządziła, byśmy razem z Nią, z Jej pomocą mogli ufać, że spełniając wolę Boga najlepiej i najpewniej osiągniemy cel naszego życia, czyli życie wieczne.  

Ona sama swoim życiem pokazała, jak trzeba podejmować wielkie zadania, a potem spełnić je z wiarą i miłością. Dziś jest i na zawsze pozostanie największą świętą pośród ludzi, ale Bóg jej nie dał łatwego życia na ziemi i Ona zapewne od początku o tym wiedziała. Powiedziała przecież: „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!" Łk 1, 38, a nie: „Hurra! Jestem królową świata!” czy coś podobnego. Nie na darmo nazywamy ją też Matką Bolesną. Ciekawa rzecz pojawia się w historiach ewangelicznych. Jezus pomaga wielu ludziom, uzdrawia, ale często chce, żeby i oni się przy tym trochę postarali. Niewidomy z oczami pomazanymi błotem musi iść do sadzawki, żeby się obmyć, a potem jeszcze się musi tłumaczyć faryzeuszom (J 9);  córkę Jaira Jezus wskrzesił, gdy jej ojcu już doniesiono, że umarła; trędowatemu po uzdrowieniu kazał iść pokazać się kapłanom i potem złożyć ofiarę (Mt 8); a Piotrowi kazał iść po wodzie, ale zażądał od niego mocnej wiary, która tylko na chwilę Piotrowi starczyła. Itd. Cuda, można powiedzieć, nie działy się za darmo – każdy z nich był wielkim darem i wielkim znakiem, w którym obdarowany miał swój udział. 

I dziś prosimy Maryję, by nam wypraszała Boże łaski, ale prosimy też o to, żeby nas zachęcała do należytego przyjmowania tych łask, do tego, byśmy uczestniczyli w spełnianiu się woli Bożej. Więc jak się modlimy w naszych potrzebach: Królowo Polski módl się za nami, dorzućmy w myślach: i pociągnij nas, popchnij nas do działania, do kochania, do świętości. Amen. 

1 https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/05-03a.php3

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież