TRANSMISJA NA ŻYWO  

 

TRANSMISJA  Z KOŚCIOŁA
NIEDZIELA
godz. 07.00, 09.00, 11.00

   

KONTO PARAFIALNE  

Numer konta parafialnego: 

76859100070300029783540001

 

   

LITURGIA SŁOWA BOŻEGO  

   

BIBLIA MP3  

   

Warto przeczytać  

AUTOR
Ks. dr hab. Zbigniew Wolak
>> czytaj więcej... <<

Rozważania publikowane
na naszej stronie
=>> ZOBACZ <<=

   

Felietony /archiwum/  

>> czytaj więcej... <<

Śp Ks. Proboszcz
mgr Wiesław Jemioło
/autor/

   

MÓL KSIĄŻKOWY POLECA  

ARCHIWUM

/ŚP. Wiesław Kutek/
Kto czyta - żyje wielokrotnie
Kto zaś z książkami
obcować nie chce -
na jeden żywot jest skazany

   

MISJE W KAZACHSTANIE  

NASZ RODAK NA MISJACH
W KAZACHSTANIE


Ks. mgr Piotr Kluza

 

   

Ciekawe Linki  

   

W latach I wojny światowej narodziła się idea odznak pamiątkowych. Oddziałów kawalerii było znacznie mniej niż oddziałów "królowej broni", dlatego też i same odznaki ukazały się w znacznie skromniejszej liczbie. Cel wszystkich odznak był ten sam: utrwalić w kawałku metalu ideę czynu zbrojnego, powstanie, istnienie i walkę polskich oddziałów, a przede wszystkim ich udział w akcji niepodległościowej. Dzisiaj chciałbym przedstawić naszą odznakę 5 Pułku Strzelców Konnych.

Ta odznaka pamiątkowa bardzo ładna, została ustanowiona w 1923 roku. Jej projektantem był por. Władysław Żurowski /b. oficer pułku odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojskowego Virtuti Militari, oraz czterokrotnie Krzyżem Walecznych/. Drugim oficerem był por. Władysław Ujejski.
Prosty projekt zatwierdzony 13 listopada 1923 roku. Była to jednoczęściowa odznaka w kształcie zbliżona do krzyża maltańskiego. Narożniki ramion zakończone były kulkami. Krzyż o wymiarach 42x37mm. Ramiona krzyża pokryte białą emalią miały złocone krawędzie. W środku krzyża okrągła tarcza emaliowana oliwkowo ze złotą cyfrą pułkową "5" w amarantowym kole.
Zgodnie z regulaminem odznaki otrzymywali oficerowie i podoficerowie zawodowi pułku po minimum dwóch latach służby w pułku, a szeregowi po dwunastu miesiącach służby. Ta druga była bita w tombaku bez emalii. Wykonawcą był znany warszawski grawer Wiktor Gontarczyk Warszawa ul. Miodowa 19. Koszt odznaki w tamtych latach to od 3-7zł.  Szeregowi raczej jej nie kupowali !!!
Polecam w tej dziedzinie literaturę nie tylko o odznakach.

"5 Pułk Strzelców Konnych - Wielka Księga Kawalerii Polskiej 1918-1939" Tom 35 autorstwa  prof. dra hab. Edmunda Juśko i dra Macieja Małozięcia /tarnowscy historycy/. Wydano 2013.
A w poprzednim odcinku prezentowałem już publikację "Wojsko Polskie 1921-1939..."

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież