TRANSMISJA NA ŻYWO  

 

TRANSMISJA  Z KOŚCIOŁA
NIEDZIELA
godz. 07.00, 09.00, 11.00

   

KONTO PARAFIALNE  

Numer konta parafialnego: 

76859100070300029783540001

 

   

LITURGIA SŁOWA BOŻEGO  

   

BIBLIA MP3  

   

Warto przeczytać  

AUTOR
Ks. dr hab. Zbigniew Wolak
>> czytaj więcej... <<

Rozważania publikowane
na naszej stronie
=>> ZOBACZ <<=

   

Felietony /archiwum/  

>> czytaj więcej... <<

Śp Ks. Proboszcz
mgr Wiesław Jemioło
/autor/

   

MÓL KSIĄŻKOWY POLECA  

ARCHIWUM

/ŚP. Wiesław Kutek/
Kto czyta - żyje wielokrotnie
Kto zaś z książkami
obcować nie chce -
na jeden żywot jest skazany

   

MISJE W KAZACHSTANIE  

NASZ RODAK NA MISJACH
W KAZACHSTANIE


Ks. mgr Piotr Kluza

 

   

Ciekawe Linki  

   
Zapraszam do lektury listopadowej. Szczególnie polecam ostatnie nowości. Prof. dr hab. E. Juśko i mgr  M. Małozięć "Łowczówek -1914" , W. Borodziej ; M. Górny  "Nasza wojna t.1 - Imperia 1912-1916", J.K.Maciejewski "Zawadiaka" Dzienniki frontowe 1914-1920.

Znowu idą wakacje, a czytać należy. Moje propozycje to: lektura, łatwa, lekka i przyjemna.  A więc: K. Kotowski "Krew na placu lalek", M. Krajewski "W otchłani mroku". O tych autorach już kiedyś pisałem. Świetna polska sensacja. Coś dla ducha to znakomita powieść Nikosa Kazantzakisa "Biedaczyna z Asyżu".

Witam na naszych łamach. Ktoś zapyta co łączy te dwa Pułki Piechoty z Tarnowem? 16. pp stacjonował do 1939 roku w naszych koszarach w Tarnowie. Formowanie zaczął w połowie listopada 1918r. oparcie stanowili tu ochotnicy z 57 pp armii austriackiej, jako 57 Pułk Ziemi Tarnowskiej. W styczniu przyjął nazwę 13 Pułku Ziemi Tarnowskiej, a w lutym 1919r., zmienił nazwę na 16pp.

W latach I wojny światowej narodziła się idea odznak pamiątkowych. Oddziałów kawalerii było znacznie mniej niż oddziałów "królowej broni", dlatego też i same odznaki ukazały się w znacznie skromniejszej liczbie. Cel wszystkich odznak był ten sam: utrwalić w kawałku metalu ideę czynu zbrojnego, powstanie, istnienie i walkę polskich oddziałów, a przede wszystkim ich udział w akcji niepodległościowej. Dzisiaj chciałbym przedstawić naszą odznakę 5 Pułku Strzelców Konnych.

No właśnie, czas na lekturę przedświąteczną lekką i przyjemną. Mam tu na myśli książki o tematyce hobbistycznej, a mianowicie: odznakach pamiątkowych w II RP lat 1921-1939. Krótki, a jakże bogaty i ciekawy okres. Pułki piechoty i kawalerii, artylerii posiadały piękne odznaki. Można się zapoznać z tą tematyką autorstwa Henryka Wieleckiego i Rudolfa Sieradzkiego "Wojsko Polskie 1921-1939.