ADWENT 2018

   

LOKALIZACJA

   

LITURGIA SŁOWA BOŻEGO  

   

BIBLIA MP3  

   

Warto przeczytać  

AUTOR
Ks. dr hab. Zbigniew Wolak
>> czytaj więcej... <<

Rozważania publikowane
na naszej stronie
=>> ZOBACZ <<=

   

Felietony /archiwum/  

>> czytaj więcej... <<

Śp Ks. Proboszcz
mgr Wiesław Jemioło
/autor/

   

MÓL KSIĄŻKOWY POLECA  

ARCHIWUM

/ŚP. Wiesław Kutek/
Kto czyta - żyje wielokrotnie
Kto zaś z książkami
obcować nie chce -
na jeden żywot jest skazany

   

MISJE W KAZACHSTANIE  

NASZ RODAK NA MISJACH
W KAZACHSTANIE


Ks. mgr Piotr Kluza

 

   

Ciekawe Linki  

   

Kolejna rocznica września 1939 roku. Literatura, a ta szczególnie po 1989 roku dopisała nieznane epizody naszej wojny obronnej. Ja jak zwykle skupiam się na książkach zapomnianych, ale ciekawych. Mam do zaprezentowania kilka pozycji, a opisujące zmagania naszego wojska tu na naszym terenie. Są to wspomnienia o dramatycznych dniach września, ba godzinach.
Szczególnie polecam wspomnienia Eugeniusza Buczyńskiego "Smutny wrzesień" - wyd., Literackie Kraków 1985. Pozwolę sobie przytoczyć cytat z książki, który mówi o dramacie tamtych dni. ..."z podporucznikiem Sobolem przyjechał rowerem kapitan Zdzisław Rokossowski, chce się dowiedzieć, jaka sytuacja panuje na froncie. Jest dowódcą pociągu pancernego nr 51, który dojechał do stacji Biadoliny.

Ponieważ most kolejowy pod Bogumiłowicami już nie istnieje, pociąg musiał się zatrzymać. Szuka innej drogi..." (E. Baczyński, "Smutny wrzesień"dz. cyt.,str.,66-67.). ... " Placówka oficerska w Wojniczu jest stale ostrzeliwana przez dywersantów, przewód telefoniczny do placówki jest tak pocięty, że trzeba go pozostawić..."(tamże., str.63). Tak to wyglądało na naszym terenie. Zachęcam do przeczytania, a opisów potyczek znajdziemy jeszcze dużo, z obroną na Dunajcu. Ciekawą książką będzie niewątpliwie "Podkarpackim szlakiem września" Karola Skrzypka, wyd. Śląsk 1986. Autor brał udział w walkach we wrześniu Armii "Karpaty", która operowała wzdłuż południowej granicy państwa. Warto i to poczytać oraz "Wspomnienia kaprala z września " Franciszka Kłaputa. Wyd. Kraków 1983. Smutny, ale jakże POLSKI wrzesień, a pamięć winna trwać o nim wiecznie.

"mól"

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

   
cpr certification online
cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification onlinecpr certification online